Pierwsza kąpiel noworodka to wielkie przeżycie dla świeżo upieczonych rodziców – szczególnie tych, którzy nie mieli wcześniej okazji kąpać małych dzieci. Aby zminimalizować swój i przede wszystkim dziecka stres, warto przygotować się do pierwszej kąpieli noworodka jak najlepiej. Dowiedz się, kiedy i jak wykąpać pierwszy raz maluszka oraz jak często trzeba to robić. O czym jeszcze powinni wiedzieć rodzice?

Kiedy pierwszy raz wykąpać noworodka?

Powrót z dzieckiem ze szpitala otwiera nowy rozdział w życiu rodziców, a także ich bliskich. Jest to niebywałe wydarzenie także dla samego dziecka, które swoje obawy i niepokoje wyraża poprzez płacz. Jeśli nie ma konieczności czy wskazania lekarza, noworodka pierwszy raz można wykąpać dwa, a nawet trzy dni po powrocie ze szpitala. Dziecko będzie już lepiej poznawać otoczenie, mama zdąży trochę odpocząć po szpitalu, a więc szansa, że pierwsza kąpiel noworodka będzie udana wzrasta.

Pierwsza kąpiel noworodka – jak się do niej przygotować?

Planując pierwszą kąpiel noworodka, powinniśmy pamiętać to:

  • właściwej temperaturze powietrza – optymalna wynosi 24oC
  • właściwej temperaturze wody – 36-37oC
  • stabilnej wanience, wiaderku do kąpieli
  • naszykowaniu wszystkich niezbędnych rzeczy w pomieszczeniu, w którym kąpiemy maluszka – nie możemy przecież zostawić dziecka samego
  • przydatne będą: wanienka, odpowiednie kosmetyki, waciki, ręcznik, otulacz, pielucha tetrowa, termometr do wody

Doświadczenie rodziców pokazuje, że owinięcie maluszka w pieluchę tetrową bądź wyłożenie nią dna wanienki, pozwala oswoić lęki – dziecko czuje się bezpieczniej, a rodzicowi łatwiej jest utrzymać bobasa. Nieco starsze pociechy możemy kąpać, wykorzystując funkcjonalne krzesełka do kąpieli – aby móc stosować taki mebelek, dziecko musi już samodzielnie siadać. Fotelik kąpielowy ułatwia mycie dziecka, które również czuje się w nim bezpiecznie.

Jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel noworodka?

Przygotowując kąpiel dla noworodka, warto użyć termometru – intuicyjna ocena temperatury wody jest dobrym rozwiązaniem, gdy już mamy pewne doświadczenie. Nie jest jednak błędem sprawdzać wodę łokciem. Woda powinna być ciepła, nie może jednak sprawiać nam dyskomfortu. Maluszka możemy delikatnie owinąć tetrą, wraz z którą będziemy go zamaczać w wodzie. Tetrą możemy też wyłożyć dno wanienki. Noworodka należy kąpać w pozycji leżącej, jednak zanim położymy go w wanience, dobrze jest pomóc mu oswoić się z wodą, powoli mocząc nóżki, rączki i brzuszek. Przytrzymując dziecko, myjemy dokładnie jego ciało, ze szczególnym uwzględnieniem wszystkich tych miejsc, gdzie łatwo zbiera się brud – fałdki skóry, miejsca intymne możemy przemyć mokrym wacikiem. W pierwszych dniach życia dziecka należy uważać na kikut pępkowy – nie należy go długo moczyć, nic się jednak nie stanie, gdy przez przypadek polejemy go wodą. O higienę w tym miejscu dbamy za pomocą wacika nasączonego czystą wodą.

Po wyjęciu z wanienki, dziecko osuszamy ręcznikiem i otulamy specjalnym otulaczem dla dzieci, dzięki czemu nie straci ono ciepła. Kąpiel oraz moment tuż po kąpieli jest czasem, kiedy noworodki stosunkowo najczęściej się przeziębiają, dlatego tak ważne jest, by zapewnić im komfort cieplny.

Pierwsza kąpiel noworodka – działaj zgodnie z planem!

Codzienne rytuały znacząco ułatwiają opiekę nad maluszkiem. Te same godziny karmienia, spacerów i kąpieli porządkują rytm dnia, do którego dziecko się przyzwyczaja. Zabierając je do łazienki na kąpiel, nie będzie ono wybite z rytmu – intuicyjnie będzie rozumieć, że przyszła pora na mycie.

Noworodka nie musimy kąpać codziennie, szczególnie zimą warto robić to co dwa dni. Kąpiel znakomicie uspokaja i przygotowuje do snu, dlatego zaleca się wykonywać ją wieczorem. Dobrze, by maluch nie był głodny, dzięki czemu nie będzie marudny, ale nie można kąpać dziecka tuż po jedzeniu – należy odczekać chociaż pół godziny od posiłku, by dziecko się nie zakrztusiło.

Wiedza i odpowiednie przygotowanie sprawią, że pierwsza kąpiel noworodka będzie cudownym przeżyciem, kolejnym, które pozwoli zbudować wspaniałą więź rodziców z dzieckiem i dziecka z rodzicami.